Emiş gücü

Bir elektrikli süpürgenin temizlik performansı, emiş gücü ile doğrudan orantılıdır. Emiş gücü, süpürgenin tozu ve kiri ne verimlilikte çekebildiğini belirtir. Süpürge ne kadar güçlü? Tek geçişte temizleyebiliyor mu? Büyük taneli kirleri çekebiliyor mu? Bunlar sorular, emiş gücünü karşılaştırırken sorduğumuz sorulardır.

Bir elektrikli süpürgenin gücü genellikle içerisindeki vakum motorunun watt değeri ile ölçülür. Vakum motorunun gücü ne kadar çok ise, elektrikli süpürgenin o kadar etkili olduğu düşünülür. Bu aslında tam olarak yanlış değildir, ancak bir süpürgenin temizlik kabiliyeti ile ilgili tam olarak bilgi vermez.

Elektrikli süpürgelerin temizlik kabiliyetinin asıl göstergesi, vakum motorunun gücünü ne kadar etkili bir şekilde emiş gücüne çevirdiğidir. Yani elektrikli süpürgenin nozulundaki emiş gücü, bize gerçek bir bilgi verir. Yani makinenin ne kadar elektrik tükettiği değil, ne kadar havayı çekebildiği önemlidir.

Elektrikli süpürgelerin emiş gücünü hep en üst düzeyde tutmak için filtrelerin ve toz torbalarının belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanım ömrünü doldurmuş ve tıkanmış filtreler emiş gücünde düşüşe sebep olacağından makinenin temizlik kabiliyetini düşürür.