Filtrasyon - daha iyi yaşam standardı için

"Bir elektrikli süpürge filtresi kadar iyidir"

Hergün, evimizde yoğun miktarda toza maruz kalırız, çünkü etrafımızdaki hemen hemen tüm eşyalar toz üretir. Buna bir de sokaktan giren tozu eklediğimizde, vücudumuzun doğal filtresi olan burnumuz ve akciğerlerimiz zorlanmaya başlar. Astım, bronşit veya alerjik rahatsızlıkları olan insanlar bu durumdan çok daha fazla etkilenirler. İşte bu sebeple filtrasyonu çok iyi olan bir elektrikli süpürgeye ihtiyaç duyarız.

Bizi rahatsız eden, evlerimizin içindeki tozun ve kirin büyük çoğunluğu aslında gözle göremediğimiz kirliliktir. Ağır olan kirler ve tozlar yerçekimi etkisiyle yere düşerken hafif olanlar havada asılı bir şekilde kalırlar. Havada olan tozun çoğunluğu gözle görülemez ve bu tozun doğru bir elektrikli süpürge ile vakumlanması gerekir.

Böyle bir durumda, elektrikli süpürgenin etkili olabilmesi, kiri ve tozu çekebilecek yeterli emiş gücüne sahip olmasına ve çektiği kir ve tozları filtreleyerek hapsedebilmesine bağlıdır. Bir elektrikli süpürge eğer kiri ve tozu yeterince iyi filtreleyemez ise, mikroskobik büyüklükteki gözle görülemeyen partiküller havada asılı kalır ve sonrasında eşyaların üzerine yağar. Havada asılı kalan toz ve kirin solunması, alerjik hastalıkları veya astımı olan kişileri olumsuz etkiler.

HEPA filtreli elektrikli süpürgeler, görülmeyen kirin temizlenmesinde kullanılan filtrelerdir. HEPA filtreli bir süpürge alırken, şu konulara mutlaka dikkat edilmelidir çünkü her HEPA aynı değildir.

HEPA filtre ve elektrikli süpürge hava sızdırmaya karşı korumalı olmalıdır ki kirli hava dışarı sızmasın.

HEPA filtrenin toplam filtreleme alanı büyük olmalıdır ki daha verimli çalışabilsin. Bunların haricinde,HEPA filtrenin koruma düzeyi de çok önemlidir. HEPA 14 filtre 100.000 taneciğin yalnızca 5’ini dışarı verirken, HEPA 10 filtre 15.000 taneciği dışarı verir. Nilfisk Elite modelinde en yüksek korumaya sahip HEPA 14 filtre kullanılmaktadır. Yani Nilfisk Elite modeli, evinizdeki havanın %99,995’ini temizler!
SINIF VERİMLİLİK​ TOZ TANECİĞİ​ - 100.000 toz taneciği içinde
​HEPA 14 ​%99,995 ​max. 5 toz taneciği
​HEPA 13
​%99,95 ​max. 50 toz taneciği
​HEPA 12 ​%99,5 ​max. 500 toz taneciği
​HEPA 11
​%95 ​max. 5000 toz taneciği
​HEPA 10 ​%85 ​max. 15000 toz taneciği